Антибіотики при бронхіті

Знайдіть ліки за вигідною ціною в аптеках поруч

location

6 700 аптек

loyalty.svg

до 40% економії

trolley

67 000 товарів

heart-outlined

Антибіотики при бронхіті

Антибіотики при бронхіті

Бронхіт — поширене захворювання дихальних шляхів, яке характеризується запаленням бронхіального дерева без поширення на альвеоли, що відрізняє його від пневмонії. Патологія може бути спричинена як вірусами, так і бактеріями. При бактеріальному бронхіті без антибіотиків не обійтися, оскільки вони здатні ефективно знищувати патогенну мікрофлору. Таким чином вдається усунути причину захворювання.

Використання антибіотиків при бактеріальному бронхіті дає змогу не тільки зменшити інтенсивність симптомів, таких як кашель, задишка та загальне нездужання, а й запобігти розвитку ускладнень, зокрема пневмонії (запалення легенів). Препарати цієї групи активно борються з інфекцією, сприяють швидкому одужанню та відновленню функцій дихальної системи.

Види та клінічні прояви бронхіту

Запалення бронхів супроводжується характерними симптомами, серед яких:

  • кашель;
  • утруднене дихання;
  • підвищення температури тіла;
  • загальна слабкість та підвищена стомлюваність.

Кашель при бронхіті може бути сухим або вологим, іноді супроводжуватися больовими відчуттями в грудній клітці. Також часто спостерігається задишка та відчуття тяжкості в грудях.

Зверніть увагу! Поява симптомів бронхіту — не привід купувати антибіотики. В такому разі слід звернутися до лікаря, який точно встановить діагноз та підбере ефективні й при цьому безпечні лікарські засоби.

Залежно від тяжкості та клінічних проявів виділяють кілька основних видів бронхіту:

  1. Гострий бронхіт. Характеризується раптовим початком і різкою появою симптомів. Зазвичай триває від кількох днів до кількох тижнів і найчастіше викликається вірусами, іноді — бактеріями.
  2. Хронічний бронхіт. Характеризується тривалим перебігом і симптомами, які періодично повторюються, можуть зберігатися кілька місяців на рік протягом кількох років. Хронічна форма бронхіту часто пов'язана з курінням і тривалим впливом шкідливих речовин на дихальні шляхи.
  3. Рецидивуючий або обструктивний бронхіт. Для нього характерні часті загострення та періоди ремісії. Рецидиви можуть відбуватися кілька разів на рік і часто вимагають медичного втручання.

Залежно від тяжкості перебігу та поширеності патологічного процесу бронхіт класифікують на такі види:

  • катаральний — легка форма, яка зазвичай обмежується великими гілками бронхів, найбільш поширена серед пацієнтів;
  • гнійний — спостерігається запалення великих і дрібних гілок бронхів, часто супроводжується бактеріальною інфекцією;
  • гнійно-некротичний — важка форма, що супроводжується деструкцією епітелію бронхів;
  • бронхіоліт — запалення бронхіол;
  • трахеобронхіт — запалення слизових оболонок трахеї та бронхіального дерева.

При будь-якій із зазначених форм бронхіту за умови бактеріальної інфекції або затяжного перебігу захворювання не обійтися без застосування антибактеріальних препаратів. Розглянемо, які саме антибіотики можуть призначатися при запаленні бронхів і чому без них не обійтися.

Особливості прояву бронхіту у дітей

Клінічні ознаки бронхіту у дітей часто залежать від віку дитини, стану імунної системи та форми захворювання — гостра чи хронічна. Ключовими симптомами бронхіту у дітей є:

  • кашель (спочатку сухий, потім з мокротою);
  • підвищення температури тіла;
  • загальна слабкість і стомлюваність;
  • утруднене дихання та свистячі звуки під час вдиху, особливо помітні в нічний час.

Важливо враховувати, що бронхіт у дітей може швидко прогресувати, спричиняючи ускладнення, зокрема, може стати причиною пневмонії. Тому при перших ознаках захворювання необхідно звернутися за медичною допомогою. Рання діагностика та адекватне лікування, підібране лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей дитини, сприяють швидкому відновленню та мінімізації ризику ускладнень.

Обстеження перед призначенням антибіотиків при бронхіті

Перед призначенням антибактеріальних засобів при бронхіті лікар призначає дослідження, щоб підтвердити бактеріальну природу інфекції, встановити стадію патології та визначити чутливість збудника до препаратів. Діагностика може включати такі методи:

  1. Загальний аналіз крові (ЗАК). Допомагає підтвердити запальний процес в організмі. Підвищення рівня лейкоцитів і прискорена ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) можуть вказувати на бактеріальну інфекцію.
  2. Аналіз мокротиння на бактеріологічний посів. Ідентифікує збудника та визначає його чутливість до антибіотиків.
  3. Аналіз крові на С-реактивний білок (СРБ). Підвищений рівень СРБ може бути ознакою бактеріальної інфекції, оскільки цей білок бере участь у процесах запалення.
  4. Пульсоксиметрія (вимірювання насиченості крові киснем). Низький рівень кисню в крові може вказувати на важку форму бронхіту та необхідність інтенсивного лікування, включно з антибіотиками.
  5. Рентген грудної клітки. Допомагає виключити пневмонію або інші захворювання легень.

За результатами лікар може прийняти обґрунтоване рішення про необхідність призначення антибіотиків від бронхіту та вибрати відповідні ліки.

Механізм дії та роль антибіотиків при бронхіті

Антибактеріальні препарати використовують тільки при бактеріальному походженні захворювання. Вони неефективні при вірусних та алергічних формах патології. Тому важливою залишається диференціальна діагностика, яку може зробити виключно фахівець.

Антибіотики призначаються при бактеріальному та затяжному бронхіті, оскільки забезпечують такий вплив на організм:

  1. Знищення бактерій. Антибіотики сприяють загибелі або пригніченню росту патогенів, які можуть спричинити бронхіт (залежно від групи препарату та діючої речовини). Впливають на бактерії, заважаючи їм розмножуватися й поширюватися в організмі.
  2. Зменшення запалення. Деякі антибіотики мають протизапальну дію, це допомагає усунути патологічні зміни в бронхіальних трубках і зменшити набряк тканин, а також сприяє полегшенню дихання.
  3. Запобігання ускладненням. Прийом антибіотиків при бронхіті може знизити ризик розвитку ускладнень, таких як пневмонія або бактеріальні інфекції в інших частинах організму. У разі затяжної форми препарати цієї групи дають змогу запобігти приєднанню вторинної бактеріальної інфекції.
  4. Прискорення одужання. Антибіотики допомагають організму впоратися з нейтралізацією патогенів більш ефективно, що сприяє швидкому одужанню.
  5. Профілактика рецидивів. Використання антибіотиків може допомогти запобігти повторним випадкам бронхіту або його переходу в хронічну форму, особливо в осіб із підвищеним ризиком ускладнень.

Які антибіотики застосовуються для лікування бронхіту?

При бронхіті можуть призначатись антибактеріальні засоби з декількох фармакологічних груп. Це залежить від форми, ступеня тяжкості та клінічних проявів запалення бронхів. Розглянемо, які антибіотики для лікування бронхіту може призначити лікар.

Пеніциліни

Часто використовуються як перша лінія під час лікування бронхіту. Особливості:

  • діють на широкий спектр бактерій, включно зі Streptococcus pneumoniae — основним патогеном під час запалення бронхіального дерева;
  • мають бактерицидну дію — руйнують клітинні стінки бактерій та перешкоджають їхньому розмноженню.

Однак слід враховувати, що пеніциліни можуть спричиняти алергічні реакції, тому їх варто використовувати з обережністю пацієнтам з відомою алергією на цей клас препаратів. Важливо також зважати на можливу резистентність бактерій до пеніцилінів. У такому разі може потребуватися застосування альтернативних антибактеріальних засобів.

Макроліди

Володіють широким спектром дії, ефективні проти великої кількості патогенів, включно зі Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae та Mycoplasma pneumoniae тощо. Інші особливості:

  • призначаються у разі алергії на пеніциліни або при бронхіті, спричиненому атиповими мікроорганізмами;
  • чинять протизапальну дію завдяки пригніченню цитокінів та інших медіаторів запалення, тому можуть використовуватися при бронхіті з ускладненнями;
  • дія заснована на пригніченні синтезу білка в бактеріальних клітинах, що призводить до їх загибелі;
  • мають імуномодулюючі властивості;
  • відрізняються низькою токсичністю та хорошою переносимістю, що робить їх кращим вибором для пацієнтів з алергічними реакціями або супутніми захворюваннями.

Однак слід враховувати можливі побічні ефекти, такі як діарея, розлад шлунку або алергія. Тому призначати макроліди при бронхіті та підбирати безпечне й водночас ефективне дозування може тільки фахівець з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.

Цефалоспорини

Володіють широким спектром антибактеріальної дії, ефективні в лікуванні бронхіту, спричиненого різними патогенами, зокрема Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae та Moraxella catarrhalis. Терапевтичні особливості та переваги:

  • призначають при бронхіті, спричиненому грамнегативними бактеріями, або пацієнтам з пеніциліновою алергією;
  • руйнують клітинну мембрану бактерій та порушують процес її регенерації, що призводить до загибелі мікроорганізмів;
  • можуть використовуватися як альтернатива пеніцилінам при алергії на них або неефективності інших антибіотиків;
  • добре переносяться пацієнтами, відрізняються мінімальною токсичністю.

Фторхінолони

Мають широкий спектр антимікробної дії, ефективні проти багатьох видів бактерій. Особливості клінічного застосування:

  • вплив заснований на інгібуванні ферментів, відповідальних за синтез ДНК бактеріальних клітин, що призводить до їх руйнування;
  • призначаються у випадках, коли інші антибіотики, такі як пеніциліни або макроліди, неефективні чи не підходять через алергію/резистентність;
  • застосовуються при тяжкому перебігу бактеріального бронхіту.

Однак важливо пам'ятати, що фторхінолони можуть спричиняти серйозні побічні ефекти (пошкодження сухожиль, зміни в електрокардіограмі, підвищення ризику розвитку сечокам'яної хвороби, підвищена чутливість до сонячного світла тощо). Тому їх застосування допустиме тільки під наглядом лікаря та при наявності показань.

Антибіотики для лікування бронхіту у дітей

Принцип вибору антибіотиків для лікування бронхіту у дітей такий же, як і для дорослих пацієнтів. Насамперед необхідно підтвердити бактеріальне походження запального процесу. Підбирати антибактеріальні препарати для дитини від бронхіту повинен винятково педіатр, враховуючи вік і масу тіла, стадії патології та її клінічні прояви, загальний стан здоров'я.

Що стосується груп антибіотиків, то при бронхіті дітям призначають ліки з тих же груп — пеніциліни, макроліди, цефалоспорини, фторхінолони.

Крім того, необхідно вибрати зручну форму випуску, щоб дитина змогла приймати препарат. Наприклад, для найменших передбачені порошки для приготування суспензії. Доза визначається з розрахунку на масу тіла.

Лікування бронхіту антибіотиками: про що потрібно пам'ятати?

Перед тим, як почати лікування антибіотиками, та під час їхнього вживання при бронхіті слід брати до уваги такі застереження:

  1. Перед використанням антибіотиків необхідно проконсультуватися з лікарем і вживати препарати тільки за його призначенням, точно дотримуючись дозування та режиму прийому.
  2. Важливо завершити повний курс лікування бронхіту антибіотиками, навіть якщо симптоми зменшилися за кілька днів або повністю зникли. Передчасне припинення прийому може призвести до рецидиву захворювання та формування стійкості до препаратів.
  3. Слід ознайомитися з можливими побічними ефектами антибіотиків (діарея, нудота, алергічні реакції тощо), які точно описані в інструкції до препарату. При появі будь-яких симптомів слід звернутися до лікаря.
  4. Варто уникати одночасного прийому антибіотиків з іншими препаратами без попередньої консультації з лікарем, щоб уникнути небажаних наслідків їхньої взаємодії та погіршення стану.

Протипоказання для прийому антибактеріальних засобів

Лікування бронхіту антибіотиками не проводиться при таких станах:

  • алергія на конкретний клас препаратів;
  • вірусна етіологія захворювання;
  • тяжкі захворювання печінки або нирок (деякі антибіотики можуть збільшувати навантаження на ці органи або вимагати корекції дози);
  • вагітність і годування груддю (певні препарати можуть бути небезпечними для плода або проникати в грудне молоко);
  • хронічний бронхіт з легким перебігом (застосування антибіотиків може бути невиправданим без ознак бактеріальної інфекції).

Щоб уникнути небажаних наслідків та оцінити всі можливі ризики, перед початком лікування антибіотиками важливо проконсультуватися з лікарем.

Методи профілактики бронхіту у дорослих і дітей

Знизити ризик розвитку бронхіту допоможуть:

  • загартування;
  • дотримання режиму дня та правил особистої гігієни;
  • збалансоване харчування;
  • мінімізація контактів у період підвищеної захворюваності;
  • забезпечення чистого та вологого повітря в приміщенні, регулярне провітрювання;
  • відмова від куріння, зокрема пасивного;
  • підтримка здорового способу життя;
  • вакцинація проти грипу та пневмококової інфекції;
  • уникнення вдихання шкідливих речовин, хімікатів.

Як купити антибіотики для лікування бронхіту з вигодою?

Якщо лікар призначив антибактеріальні ліки від бронхіту, на нашому сайті ви можете знайти потрібний засіб, визначити найближчу від вас аптеку та забронювати його. Також сервіс дає змогу порівняти ціни на призначений препарат і замовити його там, де вартість найдоступніша. Самовивіз можливий у зручний для вас час відповідно до графіку роботи вибраної аптеки.

Часто без антибіотиків при бронхіті не обійтися. Однак, щоб лікування було максимально ефективним і безпечним, приймати їх варто тільки за призначенням лікаря.

Ціни на Медикаменти / Антибіотики при бронхіті

Назва

Ціна

Амоксил таблетки 500 мг № 20 (10х2)

110.87 - 176.00 ₴

Аугментин таблетки по 875 мг/125 мг, 14 шт.

360.60 - 432.20 ₴

Сорцеф таблетки в/о 400 мг № 10 (5х2)

472.17 - 705.20 ₴

Цефма таблетки в/о 200 мг № 10

433.30 - 645.50 ₴

Відповіді на поширені питання